Személyi hibák fegyverre blamálása: a leggyakoribb, és messze a legklasszikusabb hiba (gyakorlott lövőknél is), amikor a lövész automatikusan a fegyvert okolja mindenért, és meg sem próbálja azt vizsgálni, hogy mit ronthatott el. Korrigálása: Nem egyértelmű technikai probléma esetén a hibát mindig először a markolat mögött kell keresni - és 90%-ban ott is találjuk meg. Ne feledjük, a fegyver mindig jobban tudja nálunk a fizikát! Túl laza fogás: a találatok nagyarányú szétszóródásához vezet, hiszen gyakorlatilag minden lövésnél máshogy áll - szinte mászik - a lövész kezében a fegyver. Öntöltő-pisztolyoknál könnyen elakadást okozhat. Korrigálása: ügyeljünk arra, hogy ne ellazított csuklóval lőjjünk, markoljuk szorosabban, vagy két kézzel a fegyvert.
Görcsös fogás, rosszul pozícionált ujjak: a görcsös fogás a kéz erős remegését, gyors fáradását eredményezi - lehetetlenné téve a pontos célzást. A rosszul elhelyezett ujjak akaratlanul is működésbe hozhatják a kezelőszerveket (pl. tár kioldása túl szorosan markolt fegyvernél, bebiztosítás tüzelés közben) akadályt (hüvelykujj hozzáér oldalról a szánhoz), vagy sérülést okozhatnak (a túl magasan fogott pisztoly hátracsapó szánja megsebzi a kezet). Korrigálása: szorosan, de ne "izomból" tartsuk a pisztolyt, kísérletezzünk másik fogással, ahol nincsenek útban az ujjak.
Ferdén tartás: a lövések nagy része el sem találja a célt, mivel a lövész nem a célzóvonallal párhuzamosan tartja a fegyvert. Korrigálása: figyeljünk arra, hogy teljesen szimmetrikus legyen a fegyver és az irányzékok hátulról látott sziluettje.
Ellentartás a visszarúgásnak: a lövész ösztönösen, öntudatlanul ellentart a visszarúgás erejének, és gyakran már a tüzelés pillanata előtt elrántja a fegyvert. Korrigálása: gyakoroljuk a fegyver üresen elsütését, vagy használjunk forgópisztolyt, de ne minden tölténykamrába rakjunk lőszert - az üresen elcsettenésnél pontosan látható lesz a rángatás mértéke. Az irányzékokra, a célzásra koncentráljunk, ne is vegyünk tudomást a visszarúgásról.
Összerándulás, szem becsukása elsütés közben: minden ember ösztönös félelemet érez az fegyverdörejhez hasonló erős zajhatásokkal szemben. Korrigálása: próbáljuk legyőzni ezt a velünk született félelmet, tudomást se vegyünk a dörejről, a torkolati lángokról, vagy a visszarúgásról - lássuk be, a világon semmi értelme tartanunk tőle. Az irányzékokra, a célzásra koncentráljunk.
Túl sokáig kitartott fegyver: a túl sokáig célra tartott fegyver óhatatlanul remegni kezd a lövész kezében, a találatok szétszóródnak. Korrigálás: 5-8 másodperc kitartás után eresszük le a fegyvert.
Összefolyó, elmosódó irányzékok: a lövész visszatartott lélegzettel, túl hosszan céloz, ezért látása az oxigénhiány hatására romlani kezd. Korrigálás: ha visszatartott lélegzettel célzunk, 3-4 másodperc után eresszük le a fegyvert, és vegyünk néhány mély lélegzetet.
Elsütési hiba: a lövész kapkodva, ezáltal valamilyen irányban enyhén elbillentve süti el a fegyvert, jelentősen növelve a szórásképét. Korrigálás: nagyon lassan, fokozatos erőkifejtéssel gyakoroljuk a sütést - annyira lassan, hogy maga a lövés ténye minden alkalommal "meglepetésként" érje a lövészt.
Klasszikus szóráshibák
Függőlegesen elszóródó találatok: a lövész nem áll stabil tüzelési pozícióban (billeg), laza csuklóval lő, rosszul lélegzik. Korrigálása: próbáljunk a billegés csökkentésére koncentrálni, kísérletezzünk más tüzelési pozíciókkal. Több mély belégzés után, a kilégzés végpontján, vagy a légzés rövid szüneteltetésével tüzeljünk.
Vízszintesen elszóródó találatok: a lövész nem áll stabil tüzelési pozícióban (billeg), laza csuklóval lő, vagy oldalirányban elhúzza-eltolja lövéskor a mutatóujjával fegyvert. Korrigálása: próbáljunk a billegés csökkentésére koncentrálni, kísérletezzünk más tüzelési pozíciókkal. Elsütéskor figyeljünk arra, hogy oldalirányú erő kifejtése nélkül - csak első ujjpercünket helyezve a sátorvason belülre - húzzuk hátra az elsütőbillentyűt.
Balra vagy jobbra elszóródó találatok: rosszul rendezett irányzékok; az elsütőbillenytű rángatása, jobbra-balra eltolva húzása. Korrigálás: gyakoroljuk az irányzékok helyes rendezését vagy lassabban, egyenletesebben süssük el a fegyvert.
Lefelé elszóródó találatok: rosszul rendezett irányzékok, ösztönös ellentartás a visszarúgás erejének (elrántás), az elsütőbillenytű rángatása. Korrigálás: gyakoroljuk az irányzékok helyes rendezését, lassabban, egyenletesebben süssük el a fegyvert. Próbáljunk úrrá lenni ösztönös félelmünkön, és tudomást se vegyünk a visszarúgásról - lássuk be, a világon semmi értelme tartanunk tőle…
Felfelé elszóródó találatok: rosszul rendezett irányzékok, túl lazán tartott fegyver. Korrigálás: gyakoroljuk az irányzékok helyes rendezését, szorosabban, vagy két kézzel markoljuk a fegyvert. |